Bebeğinde reflü olan annelere öneriler tedavisi nasıl olur

Bebeklerde 1’inci aydan itibaren görülmeye başlayan reflü kusmalara neden olur. Bebeklerde beslenme şeklinin değerlendirildiğini, beslenme hataları olabileceğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ, “Anneler özellikle bebeklerin beslenmesini desteklemek ve sabaha kadar uyumalarını sağlamak için yatmadan önce veya uykuda bebelerini beslerler. Ancak bu reflüyü artırır. Bu nedenle yapılmamalıdır. Özellikle reflüsü olan bebekler ve çocuklar son öğününden iki saat sonra yatırılmalıdır” diyor. Prof. Dr. Nermin Tansuğ reflüsü olan bebekler için annelere önerilerde bulundu.

Bebeği Reflü Olan Annelere 10 Önemli Tavsiye - Yemek.com

1) Öğün miktarları küçük tutulmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalı, akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yenmeli, yemeklerden sonra en az 1 saat yatar pozisyon alınmamalıdır.

2) Karın içi basıncını azaltmak amacı ile çok sıkı elbiseler giydirilmemeli, kemerler çok sıkılmamalıdır.

3) Öncelikle beslenme şekli ve çevre koşulları düzeltilmelidir. Reflü tanısı alan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Özellikle sol yan pozisyonda yatırılmaları reflüyü azaltır.

4) Reflüsü olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin normal koşullarda beslenmesini sürdürememesidir. Bu nedenle bebek çok yakından takip edilmeli düzenli olarak kilo artışı izlenmelidir.

5) Az miktarda, sık sık beslenmelidir. Her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır.

6) Bebeklerin yalancı emzik kullanmaları da reflü tedavisinde faydalı olabilir. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır.

7) Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Verilen besinlerin koyulaştırılması ya da keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılabilir.

8) İnek sütü alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalıdır.

9) Pasif sigara içimi de reflüyü arttırır. Bu nedenle evde sigara içilmemelidir.

10) Büyük çocuklarda reflüyü arttıran çikolata, aşırı yağlı baharatlı, acılı, ekşili cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak gibi gıdalar, asitli gazlı içecekler yasaklanmalıdır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Reflü hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar ise yemek borusu kapakçığının basıncını artırarak, mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını önler, mide boşalmasını kolaylaştırır, mide asidini nötralize eder veya azaltır. İlaçla tedaviye yanıt alınamadığı geçici solunum durması, ani bebek ölümü tehdidi gibi ciddi belirtiler varsa, darlık gelişmişse, doğuştan kalp hastalığı veya zeka özürlü çocuklarda ender olarak cerrahi tedavi uygulanabilir.

Doğumdan sonrası ilk 6 ay içerisinde bebeklerin yaklaşık %40 ile %60'ında görülen reflü hastalığı, çeşitli belirtiler ile gözlemlenen ve 6-12 ay arasında gerileyen bir hastalıktır. Bebeklerde reflüye neden olan başlıca faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Erken doğuma bağlı olarak yemek borusunun alt ucundaki kapağın fonksiyonel gelişimindeki yetersizlik
 • Doğum ağırlığının 4 kg üzerinde olması
 • Karın içi basıncın artmasına neden olan durumlar
 • Midenin geç boşalması
 • Yemek borusunun hareket ve işlev bozukluğu
 • Yemek borusunun gelişimsel anormallikleri (özofagus atrezisi, fistül ve benzer hastalıklar)
 • Mide fıtığı (hiatus herni)
 • Beyin ve sinir sistemi hastalıkları

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

 • Besinlerin mideden ağza geri gelmesi ve sık aralıklarla tekrarlaması
 • Bebeğin beslenmeyi reddetmesi
 • Göğüs ağrısına bağlı tıkanıklık belirtisi
 • Hırıltılı (Wheezing) stridor öksürük
 • Sık aralıklarla öğürme
 • Kilo kaybı veya gereğinden az ağırlık artışı
 • Beslenme sırasında artan huzursuzluk
 • Beslenmeden sonraki dönemde geviş getirme tarzında çiğneme davranışı
 • Beslenme sonrasında bebeğin başını ve gövdesini yay gibi gergin hale getirmesi ve geriye atması
 • Özellikle beslenme sonrasında boğulur gibi olma, çırpınma ve morarma belirtileri

Bebeklerde Reflü Tanısı Nasıl Konulur? 

Bebek reflüsü için tanı koyma sırasında anne ve babanın gözlemleri büyük önem taşır. Belirtilerin doğru şekilde gözlenmesi ve doktorun bilgilendirilmesi önemlidir. Anne ve babanın gözlemleri akla reflü ihtimalini getiriyorsa klinik tetkiklere geçilir. Bebekte yemek borusunun yapısal bir anormalliklerinin varlığından şüpheleniliyorsa ilaçlı mide-barsak filmi (özofagus-mide düodenom grafisi) çekilebilir. Ancak günümüzde bebeklerde reflü testi için en çok tercih edilen yöntem, yemek borusuna takılan çok ince bir kablo ucu (prob) ile mideden gelen asidi ölçme yöntemidir. Bu prob 24 saat boyunca yemek borusunda kalır ve buradaki pH değişikliklerini ölçer. Bu ölçüm yöntemine 24 saatlik pH monitorizasyonu adı verilir. 

Bebeklerde Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Reflü hastalığı için planlanan tedavinin asıl amacı mevcut yakınmaları gidermek ve hastalığın ilerlemesini önlemektir. Tedavi için tercih edilen yöntemler yaşam koşullarının ve beslenmenin düzenlenmesi, medikal tedavi ve cerrahi tedavi olmak üzere üç şekilde planlanır. Bebekler için tercih edilecek ilk tedavi yöntemi yaşam koşullarının ve beslenme döngüsünün düzenlenmesi olmalıdır.

 • Bebeğin düzenli aralıklarla beslenmesine, 2 saatten uzun süre aç kalmamasına özen gösterilmesi gerekir.
 • Özellikle yemeklerden sonraki ilk yarım saat yatış pozisyonuna geçilmemesi veya bebek reflü yastığı ile yatırılması önerilir.
 • İlk 6 aylık dönemde anne sütü dışında hiçbir besin tüketilmemesi, ilerleyen dönemlerde ise beslenmenin doktor tavsiyesine uygun şekilde planlanması gerekir.

BEBEK REFLÜ YASTIĞI

BEBEK REFLÜ YASTIĞI Fiyatları ve Özellikleri
Sevi Bebe Lüks Reflü Yatağı – bebemola.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu