Çocuklar İçin İslami Film Çizgi film Önerileri

Çocuklar İçin İslami Çizgi Film

Günümüz dünyasında çocuklar için vazgeçilmez bir hale gelen çizgi filmler doğru seçilmedikleri takdirde evlatlarımızın hem hayal dünyalarının hem de maneviyatlarının tahribatına sebebiyet vermektedir. Çocuklarımız belli bir yaşa gelmeleri neticesinde çevrelerinin de etkisiyle bu görüntülere merak sarmaktadır. Ebeveynler olarak ne kadar önüne geçmek istesek de belli bir süre sonra buna muktedir olamıyoruz. Günümüz kanallarının çizgi filmleri kapitalist sistemleri ile açık-kapalı sübliminal mesaj varlığı dikkat edilmeksizin Avrupa merkezli olarak çocuklara sunuluyor.

Bizlerde bu hassasiyete önem veren insanlar için çalışma yapmaya karar verdik. Ahir zamanda olduğumuzun bilincinde olarak “Yanmadan ısınmayı öğrenerek” çocuklarımızın da hayal dünyasına zarar vermeden manevi alt yapısını oluşturacağımız çizgi filmleri birer örnekleri ile size sunacağız. Haydi bismillah deyip başlayalım.

Keko

Bu şirin karakter izleyici çocuklar için çok güzel islami temel bilgiler vermektedir. Bu çizgi film genellikle 8 karakter üzerinde dönmektedir. Anne-babası, ablası, dedesi ve küçük kardeşi Bebo aile bireylerini oluşturmakta ve hemen yakınlarındaki komşu ve oğullarıyla geçen diyalogları göstermektedir. Bu çizgi film çocuklarımıza manevi ve ahlaki değerleri güzel bir şekilde anlatmaktadır.

 Şeker Hoca

Bu sevimli karakter dedemiz, Nasreddin Hoca karakteriyle özdeşleştirilmiş ve ismine de Şeker Hoca denmiştir. Gerçekten görüntüsüyle de çocukların dikkatini çeken sevimli mi sevimli tonton mu tonton Şeker Hocamız bölümlerinde çok güzel dersler vermektedir. Bilindik Nasreddin Hoca fıkraları ile birlikte farklı konuları da içermektedir. Belli karakterler çevresinde oluşturulan bölümler çocuklara güzel kazanımlar bırakmaktadır. İslami değerleri içerisnde barındırmaktadır. Hem eğitip, hemde güldürmektedir.

Taha İle Tırtıl (Vav Çocuk)

Genelde 2 karakter üzerinde yoğunlaşılmış bir çizgi film. Karakterin birinin adı Taha; diğerinin adı Tırtıl. Çocuklar için dini bilgiler vermenin yanında hayvanlar ve doğa üzerinde meydana gelen olayları, bilmeleri gereken bilumum bilgiyi çocukların anladığı dilde anlatarak, tefekkür etmelerine zemin oluşturmaktadır.

Barbaros Hayrettin Paşa

Bu çizgi film adı üstünde Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatı uyarlanarak hazırlanmıştır. Asıl adı Hızır Reis olan Barbaros Hayrettin Paşa Yavuz Sultan Selim Han’ın önemli deniz komutanlarındandır. Önemli başarılara imza atan Hızır Reis çizgi filmi tarih bilgisi vermesi yanında tarihi öğreterek de değerlerimize sahip çıkmaya yönlendirmektedir.

Semerkand Vefa Çizgi Filmi

Yine bu çizgi filmde bir kısım çocukların birbiri arasında geçen ilişkileri anlatmaktadır. Yaşananlarla iyiliğin, güzelliğin ve tarihi bilginin içiçe paylaşıldığı ve çocuklarımıza birtakım değerlerin aktarıldığı görünmektedir.

Semerkand Mesneviden Öyküler

Bu seride mesneviden kıssalar çizgi filme uyarlanarak çocukların faydalanması sağlanmış. Temel bir karakter yok. Kıssadan hisse babında 4-5 veya 6 dakikalık kısa dakikalar şeklinde hazırlanmıştır. Çocuklarımızın bunlardan da feyizli bereketli kazanımları olacağı inancındayız.

Maydonoz Soruyor

Maydonoz adlı bu merkezi karakter, bizlere bitkilerin, meyvelerin, içeçeklerin; dahası tüm yiyeceklerin faydalarını anlatıp, çocuklarımızı bilgilendiriyor. Aralarında geçen tatlı ve bilgi dolu konuşmaları çocuklarımız sıkılmadan izleyeceklerdir.

Yusuf’un Dünyası

Yusuf’un Dünyası, çocuklarımıza dinimizin temel öğretilerini hayatımızdan örneklerle izleyiciye sunuyor. Yusuf; dedesi, babası, annesi ve kardeşleriyle yaşadığı tecrübeleri bizlerle paylaşıyor. Kısa bir kesit sunalım bu çizgi filmimizden de sizlere;

Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis

Hikayelerle 40 Hadis, Diyanet İşleri Başkanlığının oluşturduğu bir projedir. Sade ve basit bir dil ve görsellerle izleyiciye sunulup, hadislerin bizlere aktarılması sağlanmaktadır. Hem küçüklerin, hemde izleyip; ibret alması, mukayesede bulunması açısından büyüklerin de izleyebileceği bir yapıya sahiptir. Çocukların ahlaki gelişimi düşünerek ele alınmış bu çalışma gerçekten onlara büyük katkılar sağlayacaktır. Bir örnek;

Bilim Hazinesi

Bilim Hazinesi isimli çizgi filmde ise; Müslüman bilim adamlarının bilim adına yaptıkları çalışmaları, icatları ve buluşları içermektedir. Böylelikle çocuklarımızın sayısızca çizgi filmin olduğu ama hiçbir amaç içermeyen, aksine onlara kat be kat zararı dokunan o filmlerin yerine; daha küçük yaştan itibaren düşünmeyi, akıl yürütmeyi, tefekkür etmeyi öğreten bu çizgilerle büyümesi ahir zamanda yanmadan ısınabilmenin yegane çaresidir. Elbette bir sınır koyarak ve beraberce bunları izleyip, yorumda bulunarak izlenmesinde fayda vardır.

Bilal Özgürlüğün Sesi

Dini animasyon filmler içindeki en başarılı görsel efektlere sahip olan Bilal Özgürlüğün Sesi gerek yapımı gerek senaryosu gerekse de müthiş efektleri ile minikler için son derece uygun ve eğlenceli bir filmdir. Filmde İslam’ın ilk müezzini olan Bilal-i Habeşi’nin hayatı animasyon şeklinde anlatılmıştır.

Hay

Tek başına bir adaya sürüklenen çocuğun ceylanlar tarafından büyütüldükten sonra Allah’ı bulması konu alınmaktadır. Ayrıca filmin bir de kitabı vardır. Oldukça etkileyici ve güzeldir.

Kral ve Çocuk

Sahih bir hadise dayanan çizgi filmde bir genç büyücünün yanında yetişmektedir. Daha sonra Allah’ı tanıması ve krala karşı çıkmasının konu alındığı filmde Allah’a kulluk üzerinde durulmaktadır.

Muhammed Son Peygamber

Hz. Muhammed (S.A.V) risalet döneminin konu alındığı filmdir. Film Çağrı filmine son derece benzemektedir. Çocuklara siyer konusunu anlatmak için oldukça idealdir.

Nuh Tufanı

Nuh peygamberin davet sürecini ve tufanı anlatan film peygamberlerin hayat hikayesini anlatmak için son derece idealdir.

Mağaradaki 3 Arkadaşın Hikayesi

Sahih bir hadise dayanan bu filmde de yine mağarada sıkışıp kalan 3 arkadaşın karşılıksız olarak yaptıkları iyilikler sayesinde kurtulmasını konu almaktadır.

Hükümdar Peygamberler

9 bölümden oluşan bu seri filmde hükümdar olan ve birçok kişinin hidayetine vesile olan peygamberlerin hayatı ve kıssaları ele alınmaktadır. Oldukça başarılı olan filmler çocuklara izletmek için son derece idealdir.

Salih, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Süleyman

Peygamberlerin hayatlarının ortalama 25 dakikada anlatan oldukça güzel olan bu çizgi filmler de yine çeşitli web siteleri veya Youtube’ta bulunmaktadır.

Beydaba Masalları

Günümüz çizgi filmlerinden çok daha güzel ve fantastik şekilde ele alındığı Beydaba Masalları kitabından uyarlanan pek çok çizgi film de bulunuyor. Çizgi filmlerde insani değerler ön planda tutulmaktadır. Özellikle hayvanların konuşması ise çocukların oldukça ilgisini çekecektir.

Mescidi Aksa Çocukları

Filistinli çocukların işgalci israile karşı verdikleri mücadelenin konu alındığı çizgi film, çocuklarınızda Mescidi Aksa ve Kudüs bilinci oluşturulması için son derece ideal yapımlardandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu