Dini İslami Aile İbretlik Film Önerileri

Yalnız Kahraman Ebuzer El Gifari
Ebuzer, Gıfar'ın dağlarında gözü pekliğiyle nam salmış yumruğu güçlü, kılıcı keskin biridir… Şam'a giden ticaret kervanları güvenli bir yolculuk yapmak için Ebuzer'e kılıç payı ayırmak zorundadırlar. Gıfar kabilesi yiğitliyle ünlenmiş Ebuzer'in iki alışkanlığından memnun değildirler. Soygunculuktan gelen ganimeti yoksullara dağıtmasına ve putlarına saldırmasına karşıdırlar. Ebuzer, kabilesinin taş parçalarından medet beklemelerine, hediyeler sunmalarına, tapınmalarına katlanamaz… Putları her seferinde yerle bir eder. Gıfarlılar, yıllardır süren kuraklığı ve kıtlığı Ebuzer'in putlarını küstürmesine bağlamaktadırlar. Ebuzer'i Gıfardan sürmeyi belki de güçleri yeterse öldürmeyi düşünmektedirler. Böylece putlarının öfkesini sona erecek, yağmur yağarak bolluk olacaktır. Ebuzer, Mekke'de 'Allahtan başka ilah olmadığını' ilan eden Resulullah'ın müşrikler tarafından dışlandığını, zulme uğradığını duyar. Mekke'ye gidecek, taşa- demire değil, tek olan Allaha inanmaya davet eden Muhammed'in dinine girecektir..

Ramazan ayında izlenmesi gereken İslami filmler

Bab'Aziz
Tunus'lu yazar, şair, ressam ve yönetmen Nacer Khemir 2005'te çektiği Bab'Aziz ile sinema severleri bu kez de büyülüyor. Tunuslu sanatçının "tasavvuf"u masalsı bir anlatımla aktardığı bu yapımda, zamana bağlı olmayan bir ana öykü ve onunla bağlantılı altı küçük öykü var. Parviz Shahinkhou ve Maryam Hamid'in başrollerini paylaştığı filmin Tonino Guerra ve Nacer Khemir imzalı öyküsüne bakalım: Yaşı ilerlemiş kör bir derviş olan Baba Aziz, çölde sufilerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının "meçhul" yerini aramakta; küçük torunu Isthar da ona eşlik etmektedir. Hayat dolu olan ve dedesini çok seven Isthar, toplantı yerini asla bulamayacaklarından korkmaktadır. Isthar'ın hayata ve varoluşa dair çok şey öğreneceği bu uzun çöl yolculuğunda ikili, ilginç insanlarla karşılaşır. Küçük çocuğa yol boyunca ayrıca yaşlı adamın anlattığı altı öykü eşlik edecektir… Bu yalın ve mistik yol öyküsü; kurgusu, müziği ve çarpıcı görüntülerin yanı sıra tasavvufi öğelerle bezenmiş, Mevlana'dan izler taşıyan çarpıcı diyaloglarıyla da çok etkileyici..

Ramazan ayında izlenmesi gereken İslami filmler

Söğüt Ağacı
Henüz daha 8 yaşında gözlerine veda eden Yusuf büyümüş ve 45 Yaşına gelmiştir. Kendisi havai fişek kazasında gözlerini yitirmiş ve artık bir üniversitede Edebiyat Professörü olarak çalışmaktadır. Braille alfabesini biliyor ve hem okuyor hem yazıyordur. Ne kadarda iyi gibi görünsede içinde kanayan bir yara vardır. Eşi hep ona destek kendini seven bir kızı olmasına rağmen yinede içi yanmakta ve hep Allah'a gözleri için dua etmektedir. Artık duaları kabul olmuş ve Paris'te geçirmiş olduğu başarılı bir ameliyat sonucunda gözlerini yeniden açtırmıştır. Kendisi orada Murtaza isimli biri ile tanışmış ve bu kişi kendisine Ceviz ağacını çok sevdiğini söylemiş ve anlatmıştır. Yusuf ise oda Söğüt ağacını sevdiğin ve hatta ona bu ağacın uğur getirdiğini söyler. Neyse bu harika yapım hakkında fazla bir şey yazmaya gerek yok siz kesinlikle ve kesinlikle bu yapımı mutlaka izleyin..

Ramazan ayında izlenmesi gereken İslami filmler

Cennetin Rengi
Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani),Tahran 'daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir. Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır. Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir. Muhammed'in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır. Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar. Köyde ise Muhammed'i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir..

Ramazan ayında izlenmesi gereken İslami filmler

Mekke’ye Yolculuk (2009) – IMDb: 6.2

Dini Filmler

“Journey to Mecca” ismiyle gösterime giren Mekke’ye Yolculuk filmi, Bruce Neibaur yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Dramatik belgesel türünde çekilen yapım, 1325 yılında İslam alimi İbn-Battuta’nın Fas’tan Mekke’ye gerçekleştirdiği hayat yolculuğunu anlatmaktadır. Mekke’ye Yolculuk filminin başrollerinde Ben Kingsley, Nadim Sawalha, Hassam Ghancy, Nabil Elouahabi ve Chems Zinoune rol almaktadır.

Tür: Dram, Tarih

45. Letters to God (2010) – IMDb: 6.3

Dini Filmler

Oldukça genç yaşlarda kanser hastalığına yakalanan bir çocuk, Tanrı’ya bir mektup yazma kararı almıştır. Kanserle boğuşan genç, Tanrıya mektubunu hazırlayacaktır. Çevresinin ve ailesinin hayatına dokunmayı başarabilen gencin mektupları bir posta çalışanı tarafından okunmaktadır. Postacı tüm mektupları ailesi ile paylaşması sonucunda kendi hayatına da farklılıklar katmayı başaracaktır. İnsanlara ilham kaynağı olmayı başaran kanser çocuk, artık gönüllerin birincisi olmayı başarmıştır.

43. Hz. Süleyman’ın Krallığı (2010) – IMDb: 6.4

Dini Filmler

“The Kingdom Of Solomon” ismiyle gösterime giren Hz. Süleyman’ın Krallığı filmi, Shahriar Bahrani yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Aziz Mary filmiyle adını duyuran ünlü yönetmen, bu filmiyle de yeni bir başarıya imza atmıştır. Din tarihi temalarının işlendiği film, Hz. Süleyman’ın Allah tarafından verilen güçlerini ve mücadeleci ruhunu anlatmaktadır.

Tür: Dram, Tarih

38. Fetih 1453 – IMDb: 6.7

Dini Filmler

En iyi Türk yapımlı filmler arasında gösterilen “Fetih 1453”, hem izleyici hem de film eleştirmenlerinin taktirini kazanmayı başarmış ender yapımlardandır. Tüm dünyada büyük ses getiren filmin yönetmen koltuğunda Faruk Aksoy yer almaktadır. Filmin konusu; babasını II. Murat’ı kaybeden II. Mehmet, artık Bizans İmparatorluğu’nun son kalesi olan Konstantinapolis’i Osmanlı topraklarına sokmanın vaktinin geldiğini bilmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in 1451 yılında planını kurduğu bu mücadele, dünyada görülmüş en büyük kahramanlık örneği olacaktır. Osmanlı İmparatorluğu’na çağ atlanacak olan İstanbul’un fethi, Sultan Mehmet komutasında 1453 yılında kazanılacaktır.

Somuncu Baba: Aşkın Sırrı (2016) – IMDb: 6.8

Dini Filmler

Mahmut Ulu’nun “Somuncu Baba: Aşkın Sırrı” kitabından sinemaya uyarlanan film, 2006 yılının Nisan ayında izleyiciyle buluşmuştur. Tarihi dram türünde çekilen yapım, Türk sinemasının önemli dini filmleri arasında gösterilmektedir. Çok genç yaşta babasını kaybeden Hamid, yaşadığı acının çaresizliğiyle bir dergaha gidecektir. Bir yandan meslek diğer yandan ilim eğitimi almaya başlayan Hamid, hocasının  isteği üzerine bir evlilik gerçekleştirecektir. Hamid’in içi ise artık yalnızca ilahi aşk ile yanıp tutuşmaktadır.

14. Malcolm X (1992) – IMDb: 7.7

Dini Filmler

Ünlü insan hakları savunucusu Malcolm X’in hayatını konu eden film, 1992 yılının Kasım ayında beyazperdeye aktarılmıştır. Yönetmenliğini Spike Lee’nin üstlendiği yapım, biyografi türünde işlenen dini temaları konu etmektedir. Siyahi bir genç olarak dünyaya gelen Malcolm X, zorla hırsızlığa teşvik edilecektir. İlerleyen süre zarfından cezaevine giren genç adam, artık farklı bir yapıya girişecektir. Onu zorlayan güçlere karşı başkaldıran Malcolm X, mükemmel duruşu ve mücadeleci ruhuyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Tür: Dram

4. Çağrı/The Message (1976) – IMDb: 8.2

Dini Filmler

İslamiyet’in ön plana çıkartıldığı “The Message” filmi, Mekke halkının kölelik, uyuşturucu ve alkol içerisinde yaşadığı kötü hayattan kurtulma yolunu konu etmektedir. Her geçen gün sapıtan Mekke halkı, yeni doğan kızları diri diri toprağa gömmektedir. Hz. Muhammed (SAV), Cebrail tarafından ziyaret edilecektir. Artık insanlara iyilik, güzellik ve birlik beraberliği aşılama zamanıdır. İnsanlık tek bir Tanrı’ya tapması gerektiğini bilmelidir.

5. P.K/Peekay (2014) – IMDb: 8.2

Dini Filmler

Amir Khan’ın başrolünde yer aldığı “Peekay”, karmaşık felsefeleri en güzel şekilde gün yüzüne çıkartıyor. Bilim kurgu temalarının işlendiği film, son derece masum bakışlara sahip bir gencin sıra dışı sorularını konu etmektedir. O bakışlar tüm insanlığın kendisini sorgulamasına yetecektir. Hem düşündüren hem güldüren “Peekay” filminin yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani yer almaktadır.

İNTİKAM 

İNTİKAM | En iyi 10 aile filmi yerli Türk filmleri 2020 izle İslami  ibretlik dini film baysem - YouTube

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu