İşkembe nasıl kolay temizlenir sirke ile püf noktaları

kolay işkembe nasıl temizlenir sirke ile gerçekten sonuç mükembel

Yeşil işkembe, hayvandan çıkan organdır içinin iyice temizlenmesi gerekir, aksi takdirde ineğin son yemeğinin kokusunu duyabilirsiniz. Genellikle yeşilimsi kahverengi veya gri renktedir. İşkembeyi en doğru nasıl temizlemelisiniz? İşkembe nasıl temizlenir? Ağartılmış işkembe nedir? Merak ediyorsanız yazımızda işkembenin bütün püf noktalarını öğrenebilirsiniz. 

Temizlenmiş işkembe, yıkanmış  işkembedir fakat ağartılmamıştır. Ağartılmış işkembe, klorin içine batırılmış “en temiz” ve neredeyse saf beyaz renklidir, ancak kokuyu azaltmak birkaç kez soğuk suyla yıkanması gerekir.

İşkembe, sığır midesinin astarıdır. Böbreklere, karaciğer ve beyine kıyasla, işkembe düşük protein, yağ, demir ve folat içeriğine sahiptir. Üç çeşit sığır işkembesi vardır ve her biri ineğin midesinin farklı bir bölümünden gelir. Piyasada farklı renkte işkembe gördüyseniz, bazılarının neden diğerlerinden daha soluk renkte olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Renk farklılığının hayvanın yaşı veya sağlığı ile ilgisi yoktur. İşkembenin ağartılması ile ilgisi var.

Yeni kesilmiş bir ineğin işkembesi sarımsı (neredeyse kahverengimsi ve bazı durumlarda yeşilimsi renkte ) ve sindirilmemiş besin parçalarına bağlı olabilir. İşkembenin rengi soluk, neredeyse beyaz ise klor çözeltisine batırılmıştır. Bu sürece ağartma denir. Marketlerde satılan çoğu işkembe ağartma işlemine maruz kalır. Ağartılmış veya ağartılmamış işkembe olsun, her iki şekilde de, işkembe pişirilmeden önce iyice durulanmalı ve uygun şekilde temizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu