Türk mühendisler "Radyasyon Ölçer" cihaz geliştirdi uzayda test etti

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden bir ekip, uzay ortamındaki farklı atom altı parçacıkları sayan radyasyon ölçer geliştirdi.

Böylece Türkiye’nin uzay çalışmalarında kullanacağı kritik bir parça daha millileştirilmiş oldu.

Ekibin başında bunulan Prof. Dr. Bilge Demirköz’ün verdiği bilgiye göre cihaz, Ekim ayında ROKETSAN’ın Sinop Test Merkezinden fırlatılan sonda roketi ile uzaya gönderildi ve test edildi.

Anadolu Ajansının haberine göre, uzaya fırlatılan ve 130 km yüksekliğe kadar çıkan 4 roketten ikisine, Radyasyon Ölçer cihaz takıldı.

Demirköz, “Türkiye’nin uzay ligine girmesini sağlayan ROKETSAN’ın Sonda Roketi fırlatmasında, bilimsel yük olarak uçan radyasyon ölçer ile uzaydaki radyasyon ortamı bilgisi başarıyla toplandı.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Demirköz şöyle dedi:

“Cihaz, irtifadaki anlık radyasyon doz hızı ve parçacık akışını ölçerek uzay ortamı hakkında bizlere veri sağladı. Radyasyon ölçer ile Sinop’ta deniz seviyesinden yaklaşık 130 kilometre irtifaya kadar ulaşan uzay sonda roketi ile birlikte radyasyon dozunun adım adım arttığını gördü” ifadesini kullandı.

Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken Uluslararası Uzay İstasyonu için ürettiğimiz Alfa Manyetik Spektrometresi yurt dışından uzaya gönderilmişti; şimdi bu ileri teknolojinin ilk adımının kendi toprağımızdan milli imkânlarımızla uzaya gitmesini görmek bizim için çok değerli.” dedi.

Demirköz ODTÜ’den önce Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de de çalışmış, ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ve ışık hızına yakın giden atom altı parçacıkları ölçen dedektör projesinde yer almıştı.

Türkiye, Sinop’ta geçen Ekim ayında uzaya 4 adet roket fırlatarak, “Uzay Ligi”ne giren ülkeler arasına katılmıştı.

Ortadoğu Teknik üniversitesinden bir ekip, uzay ortamındaki farklı atom altı parçacıkları sayan Radyasyon Ölçer geliştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu